Bantam Girls (10 & under):

Event Record Name Club Year
100m 13.85 Jada Crockett Mercury 2015
200m 28.64 Jada Crockett Mercury 2015
400m 1:08.31 Emily Ellis Lone Peak Track Club 2009
800m 2:44.39 Nadia Medina Mercury 2016
1500m 5:41.29 Laura Zeigle ASC Striders 1994
1500m RW 10:04. 00 Raquel Bradley Unattached 1989
4X100m Relay 1:01.89   R.T.T.C 1991
4X400m Relay N/A
High Jump 1.22/4ft. Andrea Butler Unattached 1991
Long Jump 4.25/13-11.5 Shawnee Slade R.T.T.C. 1997
Shot Put (6lb.) 7.88/25-10.25 Leima Moala Utah Flames 2001
Mini-Javelin 18.17/59-7.50 Jaynie Glasmann Mercury 2012
Triathlon 646 pts. Courtney Stone Mercury 2004

 

Bantam Boys (10 & under):

Event Record Name Club Year
100m 13.26 McKade Worthen Mercury 2009
200m 27.41 McKade Worthen Mercury 2009
400m 1:03.38 Benny Harper Utah Flames 2002
800m 2:23.86 Eli Oftedal Lake City Cheetahs 2007
1500m 4:49.28 Eli Oftedal Lake City Cheetahs 2007
1500m RW 8:44.79 Cameron Durman Mercury 2005
4X100m Relay 59.33   Dixie Dashers 1993
4X400m Relay 4:56.37   Orem Track Club 1993
High Jump 1.25/4-1 1/4 Alexander Barry Mercury 2007
Long Jump 4.54/14-10.75 Jared Burnigham Unattached 1993
Shot Put (6lb.) 8.92/29-3 Leif Arrhenius Unattached 1996
Mini-Javelin 29.36/96-4 Ethan Ecker Unattached 2014
Triathlon 477 pts. Alexander Barry Mercury 2007

 

Midget Girls (11-12):

Event Record Name Club Year
100m 13.07 Jaslyn Gardner Quickfeet TC 2012
200m 27.20 Laveni Vaka Quickfeet TC 2013
400m 1:00.49 Myley Alexander Quickfeet TC 2013
800m 2:18.69 Danielle Menlove Mercury 2005
1500m 4:45.19 Danielle Menlove Mercury 2005
3000m 10:16.47 Danielle Menlove Mercury 2005
1500m RW 9:25.88 India Phadnis Mercury 2006
4x100m Relay 52.22
Myley Alexander
Isabelle Hightower
Daviana Vaka
Laveni Vaka
Quickfeet TC  'A' 2013
4x400m Relay 4:09.04
Myley Alexander
Laveni Vaka
Emme Leavitt
Daviana Vaka
Quickfeet TC 2012
4x800m Relay N/A
80m Hurdles 13.72 Chelci Nuzman R.T.T.C. 1993
High Jump 1.50/4-11 Roni Moore R.T.T.C. 1996
Long Jump 4.96/16-3.25 Kristi Slade N.V.T.C. 1993
Shot Put (6lb.) 10.31/33-10.50 Valynn Pugsley Unattached 1996
Discus 18.51/60-09 Jenna Taylor Westlake TC 2015
Mini-Javelin 29m-86/97-11 Chrissy Glasmann Mercury 2009
Pentathlon 1622 points Jenna Taylor Westlake TC 2015

 

Midget Boys (11-12):

Event Record Name Club Year
100m 12.16 William Prettyman Central City Cheetahs 2013
200m 25.68 Benny Harper Utah Flames 2003
400m 1:00.50 Cole Nelson Unattached 1994
800m 2:19.57 Shaine Kirtright Mercury 2005
1500m 4:47.16 Shaine Kirtright Mercury 2005
3000m 10:13.00 Josh Rohatinsky Team Provo 1994
80m Hurdles 13.25 Bill Shields Leopard T.C. 1994
1500m RW 7:51.50 Josh Haertel Unattached 2005
4X100m Relay 54.11   Dixie Dashers 1996
4X400m Relay 4:30.81   N.V.T.C. 1988
4x800m Relay 10:01.65   Mercury 2004
High Jump 1.64/5-4.50 Jameson Harris Utah Flames 2001
Long Jump 5.01/16-5 Nicolas Thompson Unattached 1992
Shot Put (6lb.) 13.21/43-4.25 Dan Gansauge Unattached 1986
Discus 33.35/109-5 Dan Gansauge Unattached 1986
Mini-Javelin 42.65M/139-11 Ethan Ecker Unattached 2016
Pentathlon 2081 pts. Kenneth Moore Westlake 2015

 

Youth Girls (13-14):

Event Record Name Club Year
100m 12.27 Jaslyn Gardner Quickfeet TC 2014
200m 25.25 Dominique Thompson Utah Flames 2006
400m 59.49 Laura Lundahl Mercury. 2015
800m 2:24.01 Kine Bjerga Unattached 1999
1500m 4:34.00 Danielle Menlove Mercury 2006
3000m 10:05.76 Danielle Menlove Mercury 2006
100m Hurdles 15.45 Kristy Slade N.V.T.C. 1995
200m Hurdles 28.46 Becky Perry Orem T.C. 1988
3000m RW 19.50.00 Raquel Bradley Unattached 1992
4X100m Relay 49.79 Myley Alexander
Laveni Vaka
Daviana Vaka
Jaslyn Gardner
Quickfeet TC  2014
4X400m Relay 4:15.64
Kaylee Carter
Kylie Dorius
Madison Newby
Abi Shakespeare
Quickfeet TC  'A' 2012
4X800m Relay 10:58.51 Brittney Christensen
Myley Alexander
Ashlyn Redfearn
Emme Leavitt
Quickfeet TC 2014
High Jump 1.55/5-1 Ann Wingeleth Central City 2011
Pole Vault 2.45/8-.50 Aarika Young Mercury 2005
Long Jump 5.71/18-9 Shawnee Slade Utah Flames 2001
Triple Jump 10.73/35-2.50 Ann Wingeleth Central City 2011
Shot Put (6lb.) 13.62/44-8.25 Leima Moala Utah Flames 2004
Discus 30.67/100-7.50 Dana Chapman Unattached 1995
Javelin 31.83m/104-5 Chrissy Glasmann Mercury 2011
Pentathlon 2652 pts. Rachael Ritter Mercury 2005

 

Youth Boys (13-14):

Event Record Name Club Year
100m 11.27 William Prettyman Cheetas 2015
200m 23.33 William Prettyman Cheetas 2015
400m 53.25 William Prettyman Cheetas 2015
800m 2:09.63 Conner Poulsen Quickfeet T.C. 2014
1500m 4:29.36 Josh Rohatinsky Team Provo 1996
3000m 9:35.32 Benjamin Pachev Fast Running 2013
100m Hurdles 14.56 Jimmy England Leopard T.C. 1993
200m Hurdles 27.25 Jason Beckstrom Team Provo 1996
3000m RW 17:38.45 Jake Dalebout Utah Walkers 1997
4X100m Relay 46.92   Mercury 2006
4X400m Relay N/A
4X800m Relay 9:45.97   Mercury 2005
High Jump 1.78/5-10 David Anderson Unattached 1992
Pole Vault 3.08/10-1 Bobby Kittell Unattached 2003
Long Jump 6.42/21-01 William Prettyman Cheetas 2015
Triple Jump 12.21/40-40-00.75 Joshua Orme Team Provo 2013
Shot Put (4kg.) 14.77/48-05.75 Justin Pickard Park City TC 2013
Discus 46.13/151-4.50 Mike Cochrane Unattached 1998
Javelin 50.32/165-01 Ryan Shaver Unattached 2013
Pentathlon 2673 pts. Spencer Watchman Central City Cheetahs 2008

 

Intermediate Girls (15-16):

Event Record Name Club Year
100m 12.46 Shawnee Slade Utah Flames 2003
200m 24.92 Shawnee Slade Utah Flames 2003
400m 58.89 Katie Siddoway Unattached 1997
800m 2:23.67 Lindsey Olsen Unattached 2001
1500m 5:05.03 Amelia Troutner Team Provo 2005
3000m 11:05.65 Stephanie Bierwolf Unattached 1997
100m Hurdles 15.18 Olivia Leavitt Quickfeet TC 2013
400m Hurdles 1:06.82 Andrea Butler Unattached 1997
2000m SC 7:56.71 Amelia Troutner Team Provo 2004
3000m RW N/A
5000m RW N/A
4X100m Relay 49.41   N.V.T.C 1991
4X400m Relay 4:17.75   N.V.T.C. 1991
4X800m Relay N/A
High Jump 1.70/5-7 Amber Lott Dixie Dashers 1992
Pole Vault N/A
Long Jump 5.87/19-3.25 Shawnee Slade Utah Flames 2002
Triple Jump 9.78/32-1 Sally Hansen Unattached 2005
Shot Put 13.46/44-2 Kelly Burton Dart T.C. 2001
Hammer Throw 33.89/111-02 Casidy Callahan Unattached 2010
Discus 38.19/125-3.50 Candice Workman Unattached 1998
Javelin 44.21/145-0 Megan Glasmann Mercury 2011
Heptathlon 3323 pts. Kaylee Carter Quickfeet T.C. 2014

 

Intermediate Boys (15-16):

Event Record Name Club Year
100m 10.99 Cody Fonnesbeck Dixie Dashers 1996
200m 22.41 Joel Jorgenson N.V.T.C. 1993
400m 49.21 Matt Rowe Orem T.C. 1995
800m 1:58.07 Mike Strauss Team Provo 1992
1500m 4:07.24 Stephen Clark Mercury 2005
3000m 9:01.70 Tony Jones Unattached 2001
110m Hurdles 14.35 Damon Visser Unattached 1997
400m Hurdles 58.12 Jason Beckstrom Team Provo 1998
2000m SC 6:02.84 Jason Brown Team Provo 1988
3000m RW N/A
5000m RW 27:35.99 Nathan Dalebout Unattached 2004
4X100m Relay 43.81   N.V.T.C. 1993
4X400m Relay 3:32.00   N.V.T.C. 1992
4X800m Relay 9:40.02   Team Provo 2005
High Jump 1.98/6-6 Matt Price Unattached 1996
Pole Vault 3.95/12-11.50 Michael Davis Unattached 2005
Long Jump 6.89/22-7.25 France Davis R.T.T.C. 1993
Triple Jump 13.54/44-5 France Davis R.T.T.C. 1993
Shot Put (12lb.) 16.43/53-11 Collin Boevers Unattached 2005
Discus 50.63/166-1 Collin Boevers Unattached 2005
Javelin 53.64/176 Ryan Smith R.T.T.C. 1996
Decathlon 4877 pts. Dakota Tidwell Unattached 2015

 

Young Women (17-18):

Event Record Name Club Year
100m 12.02 Candice Eardley Dixie Dashers 2001
200m 25.63 Windy Jorgenson N.V.T.C. 1992
400m 1:00.00 Jennifer Holbrook Unattached 1992
800m 2:19.60 Tara Rohatinsky Team Provo 1997
1500m 4:56.50 Kristie Brown Team Provo 1988
3000m 10:40.26 Kristie Brown Team Provo 1988
100m Hurdles 14.46 Tiffany Lott Dixie Dashers 1992
400m Hurdles 1:04.41 Heidi Houle Utah Flames 2004
2000m SC 7:49.62 Amelia Troutner Team Provo 2006
3000m RW N/A
5000m RW N/A
4X100m Relay 51.56
Kenedi Maycock
Olivia Leavitt
Tiera Orr
Abby Taylor
Quickfeet T.C. 2014
4X400m Relay 4:48.29   Dixie Dashers 1998
4X800m Relay N/A
High Jump 1.75/5-08.75 Lauren Crockett Unattached 2010
Pole Vault 2.59/8-6 Stephanie Day Dart T.C. 2004
Long Jump 5.61/18-5.00 Abby Taylor Quickfeet T.C. 2014
Triple Jump 10.29/33-9 Chelci Nuzman R.T.T.C. 1998
Shot Put (4kg.) 12.20/40-.50 Amy Christianson Unattached 1992
Discus 40.92/134-3 Nicole Farnsworth Unattached 2003
Javelin 53.93M/176-11 Megan Glasmann Mercury 2013
Heptathlon 3810 pts. Olivia Leavitt Quickfeet T.C. 2014
3000m N/A

 

Young Men (17-18):

Event Record Name Club Year
100m 10.54 Silas Pimentel Mercury 2006
200m 21.67 Silas Pimentel Mercury 2006
400m 49.72 Blake Ellis Lone Peak 2011
800m 1:58.66 Eric Taylor Orem T.C. 1994
1500m 4:21.32 Jordan Snyder Wasatch Ath. 2005
5000m 16:21.50 Robert Lambert Ut. Speed Aca. 2002
110m Hurdles 14.26 Alexander Price Mercury 2005
400m Hurdles 54.25 Preston Gordon Utah Flames 2002
2000m SC 6:42.33 Andrew Hirning Mercury 2005
5000m RW 23:51.76 Luke Dalebout Utah Walkers 2001
4X100m Relay 43.00   South Valley Track Club 1998
4X400m Relay 3:29.84   Powersticks 1991
4X800m Relay N/A
High Jump 2.09/6-10 Eric Lundmark Unattached 1991
Pole Vault 4.73/15-6 Jay Karlinsey Box Elder Track Club 1990
Long Jump 6.93/22-9 Eric Goldhart Unattached 2005
Triple Jump 13.55/44-5.50 France Davis R.T.T.C. 1994
Shot Put (12lb.) 18.72/61-5 Daniel Arrhenius Unattached 1996
Discus 61.60/202-1 Leif Arrhenius Unattached 2003
Javelin 60.88/199-9 Brian Hickman Dixie Dashers 1993
Decathlon 6036 pts. Ian Jansen Utah Flames 2006